Vedeli ste, že takmer nik nemá rovnako veľké nohy a že ich veľkosť sa v priebehu života dokonca mení? A to nie je všetko. Prečítajte si ďalšie zaujímavé fakty o nohách a topánkach a zistite, ktorým známym mýtom ste možno do dnešného dňa verili.

5 mýtov o topánkach a nohách, ktorým ste doteraz zrejme verili

„Pozná ho ako svoje topánky,“ hovorí známe prirovnanie, ktoré zároveň naznačuje, že svoje topánky poznáme skrz-naskrz. Je to ale skutočne tak? Poznáme svoje topánky a nohy naozaj dobre, alebo veríme aj mýtom, ktoré sú od pravdy naozaj ďaleko? Spoznajte najčastejšie mýty a zistite, či svoje topánky poznáte tak dobre, ako ste si mysleli.

1.    Naše chodidlá sú rovnako veľké v topánkach

Aj vám sa už stalo, že zatiaľ čo jedna topánka vám sadla ako uliata, tá druhá vám akosi nesedela? Možno vám bola priveľká, možno vás nepríjemne tlačila na prstoch. Dôvodom s veľkou pravdepodobnosťou neboli zle ušité topánky, ale rozdielna veľkosť vašich chodidiel.

 

Vedeli ste, že…
… kedysi sa na meranie veľkosti chodidla používali jačmenné zrná?

 

To, že každý človek má iný tvar chodidla, ste si už zrejme všimli. Niekto má dlhší druhý prst, iný palec. Vedeli ste však, že takmer nik nemá dve identicky veľké chodidlá? To je dôvod, prečo môžete mať s niektorými modelmi topánok problém. Preto vám vždy odporúčame, aby ste si nové topánky vždy prišli vyskúšať osobne do našej kamennej predajne.

2.    Topánky sa časom prispôsobia nohe

Ruku na srdce, koľkokrát ste si kúpili topánky, ktoré vás už počas skúšania tlačili, a dúfali ste, že sa po čase prispôsobia vašej nohe? Pravdou je, že takéto zázraky dokážu len kožené topánky. Ani od nich však neočakávajte, že sa zväčšia o číslo či dve. Topánky by ste si mali skúšať podvečer, keď je vaša noha po celom dni najväčšia. Ak vás topánky tlačia už pri skúšaní, radšej ich nechajte v obchode. Cez noc sa totiž v botníku žiaden zázrak nestane.

 

Nájdite si topánky, ktoré vám sadnú na prvé obutie

 

 

3.    Veľkosť chodidla je nemenná v topánkach

Veľkosť chodidla je nemenná v topánkach

Je pravda, že približne vo veku 15 až 17 rokov sa ľuďom zastaví rast chodidiel. Nohy prestávajú rásť úplne približne v 14. roku u dievčat a v 16. roku u chlapcov. To však neznamená, že topánky, ktoré ste si kúpili, keď ste mali 17, budete nosiť aj o 15 rokov. Na veľkosť vašich chodidiel totiž vplýva niekoľko faktorov – zmena hmotnosti, tehotenstvo, zranenia a zmeny vo výške klenby vekom. To všetko môže ovplyvniť veľkosť vášho chodidla, takže zatiaľ čo v dvadsiatke ste nosili topánky veľkosti 42, v štyridsiatke to možno budú 43-tky.  

 

4.    Čím drahšie, tým lepšie

Iste, kvalita obuvi sa musí odraziť aj na jej cene, no rovnica drahé=kvalitné, už dávno neplatí. Značkové topánky s trojmiestnou cenovkou môžu, no nemusia byť vždy zárukou kvality. Namiesto loga a cenovky si pri výbere všímajte materiál a spôsob výroby.

 

5.    Mäkké topánky sú najlepšie

Kvalitné topánky by vašim nohám mali poskytovať dostatočnú ochranu a oporu. Je teda jasné, že príliš mäkké a tenké topánky nie sú najlepšou voľbou. Namiesto nich siahnite po kvalitných topánkach z mäkkého, no pevného materiálu s odolnou a pohodlnou stielkou. To isté platí o podrážkach – ani tie by nemali byť príliš tenké a mäkké. Ultra-mäkké podrážky znižujú svalovú prácu, čo môže časom viesť k problémom s kolenami, bedrami, chodidlami alebo chrbticou. Namiesto mäkkej podrážky zvoľte mäkkú odpruženú vložku do topánok, ktorá vám spríjemní každý krok.

Autor: Nadmerka
Foto: Unsplash