Zlá nálada, nadváha, bolesti chrbtice aj nekvalitný spánok. Beh dokáže vyriešiť naozaj mnoho problémov. Stačí zopár minút behu v prírode a vy pocítite veľké zmeny. Avšak, aby ste si beh skutočne užili a naplno pocítili jeho pozitívne účinky, musíte behať správne. Základom úspechu sú kvalitné a pohodlné tenisky na beh. Viete, ako ich správne vybrať?

Pravidelný beh prispieva k lepšej fyzickej kondícii, pozitívne ovplyvňuje imunitný systém, účinne bojuje s nadváhou aj so zlou náladou. Či už si kladiete otázku, ako začať behať, alebo máte pocit, že vám beh nedáva to, čo ste očakávali, na vine môže byť nesprávna technika aj nevhodná obuv.

Bežecké tenisky totiž z veľkej časti ovplyvňujú vašu výkonnosť aj pohodlie. Preto sa dnes pozrieme na to, ako si vybrať tenisky na behanie. Čo si pri ich výbere všímať a čomu sa radšej vyhnúť. Bežecké tenisky totiž z veľkej časti ovplyvňujú vašu výkonnosť aj pohodlie.

 

1. Kde budete behať?

Preferujete beh na spevnenom povrchu alebo vo voľnom teréne? Základným kritériom výberu bežeckých tenisiek je totiž povrch, na ktorom budete behať. Tenisky určené na cestný beh sú ľahšie a vyznačujú sa dobrým tlmením nárazov.

 

Rada odborníka:
Aj tie najkvalitnejšie topánky sa časom opotrebujú. Po zhruba 1 000 odbehnutých kilometroch by ste sa preto mali poobzerať po nových teniskách.
Objavte širokú ponuku športovej obuvi

 

Naopak, tenisky na beh v náročnejšom teréne by mali byť dostatočne odolné, aby chránili vaše nohy. Zároveň by mali byť doplnené medzipodrážkou, ktorá bude tlmiť nárazy. Ak majú tenisky zosilnenú podrážku (napríklad Vibram), ochranu špičky a kvalitnú membránu, rozhodne si ich obľúbite.

Kde budete behať

2. Aký je váš bežecký štýl?

Ak ste sa nad touto otázkou nikdy nezamysleli, teraz je ten správny čas. Je totiž rozdiel, či beháte cez pätu, špičku alebo stred chodidla. Beh cez päty je najprirodzenejším pohybom, zároveň však namáha kolená, achilovku a kĺbové svalstvo. Opačným extrémom je beh cez špičku, ktorý zaťažuje lýtkové svaly, achilovku a pätovú kosť.

 

Ak máte zdravotné problémy alebo beháte na profesionálnej úrovni, je vhodné výber tenisiek konzultovať s odborníkom, ktorý vám pomôže vybrať si najlepšiu obuv pre vašu konkrétnu situáciu.

 

Beh cez stred chodidla znamená, že ako prvá sa zeme dotkne vonkajšia časť stredu chodidla. Tento prístup znižuje zaťaženie tela, ale jeho zautomatizovanie nie je jednoduché. Výber vhodnej bežeckej obuvi so správnym tlmením je teda kľúčový, pretože každý bežec má svoje vlastné potreby v závislosti od stavby svojich kĺbov, svalov a bežeckého štýlu.

Aby bezecke topanky padli ako uliate

3. Aby padli ako uliate

Tenisky na behanie by ste si nikdy nemali kupovať bez skúšania. Bežecké tenisky by totiž mali sadnúť ako uliate. Iba tak sa vyhnete nepríjemným bolestiam, otlakom či dokonca zraneniam. Pri skúšaní si všímajte pätovú časť, ktorá by mala byť v absolútnom pohodlí. Priehlavok by nemal byť ani príliš stlačený, ale ani príliš uvoľnený. Tlak môžete regulovať aj pomocou zaväzovania – mnoho bežeckých topánok má o jeden pár dierok navyše.

 

Ako správne vybrať veľkosť obuvi online? Kľúčová je vnútorná dĺžka topánky

 

U nás si môžete tenisky pohodlne vyskúšať a ak si nebudete vedieť vybrať, radi vám so všetkým poradíme. Ak sa predsa len rozhodnete pre online nákup topánok, nohu si dôsledne zmerajte. Ideálne je zmerať si chodilo od päty až po najdlhší prst.

Okrem dĺžky chodidla ale nezabudnite ani na jeho šírku. V prípade, že máte spadnutú klenbu, plochú nohu, vybočený palec či iné ortopedické problémy, pomôže vám špeciálne tvarovaná vložka. Tá vám zabezpečí potrebnú stabilitu, oporu a dostatočný komfort pri behu.

Vyberte si obuv podľa vašich potrieb

 

Autor: Nadmerka
Foto: Freepick, Canva

Značka: bežecká obuv