Obuv s vysokým podpätkom je obľúbená nielen pre zvláštne príležitosti. Mnohé z nás majú podpätky aj ako súčasť bežných outfitov do práce alebo na stretnutia s priateľmi. Či už nosíte topánky na podpätkoch len na špeciálne podujatia, alebo na pravidelnej báze, mnohé štúdie poukazujú na to, že tento druh obuvi negatívne ovplyvňuje zdravie chodidiel, chrbtice a krku. V dnešnom článku vám priblížime tieto vplyvy a poradíme vám, ako vyberať a nosiť podpätky tak, aby vám neškodili.

Podpätky a zdravie – ako nosiť obuv na podpätkoch bez zdravotných rizík

 

Ako vplýva nosenie podpätkov na naše zdravie

Státie na podpätkoch nás núti držať telo v neprirodzenej polohe, ktorú musí svalstvo neustále kompenzovať pohybom kolien a chrbtice. Výsledkom tejto kompenzácie môžu byť dva druhy chôdze – s došľapom na pätu alebo na celé chodidlo. Ak došľapujete na päty, neprirodzený postoj kompenzujete hlavne kolenami a menej panvou, čo je esteticky menej vhodným riešením.

Pre lepšiu estetiku sa odporúča ohýbať kolená len mierne, došľapovať na celú plochu chodidla a na kompenzáciu využívať hlavne chrbticu. Nech už ale zvolíte ktorýkoľvek druh chôdze, neprirodzené namáhanie chrbtice môže viesť k jej postupnej deformácii. To isté platí aj o chodidlách, ktorých špičky musia odolávať omnoho väčšiemu tlaku. Tlak zároveň tlačí špičky do neprirodzene úzkeho priestoru, čo môže vyústiť do komplikácií ako Mortonova neuróma, hallux valgus či kladivkové prsty.

Ako vplýva nosenie podpätkov na naše zdravie Podpätky a zdravie

Odborník radí:
Základom stability chôdze, pohodlia a zdravých chodidiel je správne zvolená výška podpätku a veľkosť topánky.

 

Noste vysokú obuv bez rizík (podpätky)

Vysoká obuv môže byť aj pohodlná a nemusí pre vás znamenať veľké zdravotné riziko. Zdravotne menej závadné sú topánky, ktoré majú menšiu platformu aj na špičke. Tá totiž do istej miery zlepšuje tlmenie došľapu, čo zmierňuje zaťaženie chodidiel. Ďalej by ste mali vyberať predovšetkým lodičky s hrubším podpätkom, ktorý poskytuje lepšiu oporu a stabilitu. Vďaka tomu je chodidlo menej namáhané a menej náchylné k ponámahovým bolestiam.

Bezove lodicky z lakovanej koženky

Cierne spolocenske lodicky z hladkej usne

Väčšia stabilita znamená nižšie riziko vyvrtnutia členka alebo iných úrazov z nosenia podpätkov. Najlepšou voľbou je tým pádom vysoká obuv, ktorá sa dostatočne prispôsobí tvaru chodidla, zmierni došľap a ponúkne oporu v pohybe. Najlepšou voľbou sú tým pádom kožené topánky s podpätkom, ktoré sú známe svojou odolnosťou a schopnosťou prispôsobiť sa chodidlu aj počas nosenia.

Nosenie spoločenskej obuvi na podpätku nezakazujú ani odborníci. Práve naopak – so správne vybranými lodičkami zvládnete kráčať, tancovať alebo postávať pri rozhovoroch aj niekoľko hodín bez toho, aby vás následne boleli chodidlá alebo chrbát. Vyberajte preto hlavne obuv so širším podpätkom a z materiálov, ktoré sa prispôsobia chodidlu. Zároveň sa sústreďte na správne držanie tela, ktoré výrazne ovplyvňuje stav vašej chrbtice.

Autor: Nadmerka
Foto: Unsplash, Nadmerka

Značka: dámska obuv nadrozmerné lodičky Opätok a podpätok