Sneh, vlhkosť, posypová soľ… počas zimných mesiacov dostáva naša obuv poriadne zabrať. Náročné podmienky preveria aj tú najkvalitnejšiu obuv. Ak sa chcete z obľúbených topánok tešiť dlhšie ako jednu sezónu, musíte sa o ne správne starať. Viete, čo vaša obuv potrebuje počas zimy? Zimná starostlivosť o topánky – spoznajte zásady správnej starostlivosti o zimnú obuv.

Zimná starostlivosť o topánky

1. Pravidelná impregnácia (starostlivosť)

Jedným z najdôležitejších krokov je impregnácia zimnej obuvi. Mnoho ľudí si nastrieka topánky ochranným sprejom pred prvým použitím, počas ďalších mesiacov však na tento krok zabúda. To je veľká chyba. Impregnačný sprej, ktorý vaše topánky chráni pred vlhkosťou aj zašpinením, by ste mali aplikovať pravidelne. Obuv si najprv vyčistite a nechajte poriadne vysušiť. Následne podľa návodu aplikujte impregnačný sprej.

 

Ako z topánok odstrániť biele škvrny od soli?
Prečítajte si návod

 

2. Dôkladné čistenie (starostlivosť)

Podobne ako impregnáciu, aj čistenie väčšina z nás podceňuje. Zimné čižmy či snehule tak spoznajú čistiacu kefku až v momente, keď sú takmer nenositeľné. Zaschnuté blato, zvyšky snehu či posypovej soli by ste však mali odstraňovať každý deň. Na čistenie používajte špeciálne čistiace prostriedky na obuv s ochrannými vlastnosťami.

Ako udržať obuv v dokonalom stave v zimných podmienkach

Náš TIP:
Syntetické tkaniny môžete jemne očistiť mydlovou vodou. Na koženú obuv používajte špeciálne čistiace prípravky, ktoré kožu zároveň vyživia.
Objavte všetko pre starostlivosť o obuv

 

Čistiace peny či spreje obuv nielen vyčistia, ale zároveň vyživia, čím predĺžia jej životnosť. Ak sú topánky mokré, nechajte ich prirodzene schnúť pri izbovej teplote. Neskúšajte ich sušiť priamo na radiátore alebo iných príliš horúcich povrchoch, pretože to môže poškodiť ich materiál.

3. Striedanie topánok

Topánky by ste mali striedať, a to nielen počas zimných mesiacov. Viacero párov zimnej obuvi nie je módny výstrelok, ale podmienka ich dlhej životnosti. Obuv by ste po vyzutí mali nechať poriadne preschnúť, ideálne počas nasledujúceho dňa.

Topánky, ktoré práve nenosíte, skladujte na suchom a dobre vetranom mieste. Vyhnite sa skladovaniu na vlhkých miestach, pretože to môže spôsobiť plesne a zápach. V prípade, že vás trápi zápach obuvi, pomôže vám aj prírodný dezodorant. Obuv však striedajte a každý pár topánok nechajte vždy poriadne uschnúť. Iba tak sa v topánkach nezačnú množiť baktérie a zápach.

Doplňte svoj botník novými zimnými topánkami

 

Autor: Nadmerka
Foto: Pexels, Unsplash

 

Značka: starostlivosť o topánky